Wystawa Makiet Kolejowych

22- 23 KWIETNIA 2023 | FABRYKA KULTURY W REDZIE | WSTĘP WOLNY | UL. ŁĄKOWA 59A


Zapraszamy na Wystawę Realistycznych Makiet Kolejowych

*prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania


GODZINY ZWIEDZANIA MAKIET:
22 kwietnia 2023 od godz. 10:00 – 18:00
23 kwietnia 2023 od godz. 10:00 – 17:00

WSTĘP WOLNY!

MIEJSCE: FABRYKA KULTURY, UL. ŁĄKOWA 59A, REDA.

Parking dla uczestników wydarzenia znajduje się również na terenie MOSIR (ul. Łąkowa 59)

Prezentacji makiet w redzkiej Fabryce Kultury towarzyszyć będzie warsztat modelarza, w którym doświadczeni modelarze pokażą w jaki sposób wykonuje s niektóre z elementów makiety.

*REGULAMIN ZWIEDZANIA:

https://fabrykakultury.pl/assets/uploads/2023/02/Regulamin-wystawa-makiet-kolejowych-2023.pdf

Organizatorzy:

Fabryka Kultury w Redzie, Polska Makieta Modułowa H0 na czele z P. Leszkiem Lewińskim

Poznaj PMMH0: https://pmmh0.pl/

KILKA SŁÓW OD ORGANIZATORÓW:

  • Autorami prac są znani w całej Europie modelarze z Polski i Niemiec. Na 12 realistycznych makietach prezentują historyczne składy pociągów, które poruszają się ściśle według zasad ruchu kolejowego, hiperrealistyczne budynki i konstrukcje oraz atrakcyjne, letnie pejzaże.
  • Wystawa w Fabryce Kultury w Redzie poziomem prezentowanych prac dorówna najbardziej prestiżowym wydarzeniom modelarskim w Europie: OnTraXS w niderlandzkim Utrechcie, Internationale Lahnsteiner Modellbahntage w niemieckim Lahnstein koło Koblencji, Expo-Trains w luksemburskim Walferdange oraz RAMMA we francuskim Sedan.
  • Część prezentowanych w redzkiej Fabryce Kultury makiet utworzy tzw. makietę modułową. Będzie to realistyczny model fragmentu linii kolejowej, po której ruch odbywa się zgodnie z zasadami obowiązującymi na prawdziwej kolei. Pozostałe prace będą niezależnymi prezentacjami. Ich wygląd można przyrównać do ruchomego, przestrzennego obrazu.
  • Zobaczyć będzie można m.in. makiety Rusinowa Wąskotorowego – nieistniejącej już stacji końcowej Kwidzyńskiej Kolei Wąskotorowej, wąskotorowego szlaku z Marezy do Kwidzyna oraz linię kolejową z przystankiem Karnin Gorzowski. Prezentowane będą także: szlak wzorowany na kolei helskiej, stacja Klecza Górna i bocznica kolejowa ze żwirownią, meklemburska stacja końcowa i wąskotorówki z niemieckich Gór Harzu i z Saksonii. Wszystkie makiety są wykonane w skali 1:87.
  • Swoje prace zaprezentują modelarze z Grupy Modelarskiej Polska Makieta Modułowa (z Górnego Śląska, Zagłębia, Warmii, Pomorza Gdańskiego i Wielkopolski) oraz ich przyjaciele z Niemiec (z Meklemburgii, Turyngii i Saksonii), a także przedstawiciel Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych.

KILKA SŁÓW OD MODELARZY:

Zbudowałem swoją makietę ściśle według geodezyjnych planów. Nie ma tu skrótów i uproszczeń. To prawdziwa stacja, po prostu 87 razy mniejsza od oryginału. Dbamy o szczegóły. Na mojej makiecie otwierają się drzwi do parowozowni, a na przykład dworzec stacji Karnin Gorzowski, zbudowany przez Romka, ma identyczną liczbę cegieł co oryginał.

– Sebastian Marszał, modelarz z Olsztyna

Wezmę udział w tym wydarzeniu, bo idea prezentowania niewielkich, dopieszczonych makiet kolejowych jest mi bardzo bliska! Mieszkający w Redzie Leszek Lewiński, który jest inicjatorem wystawy, to jeden z najlepszych twórców na starym kontynencie. Przyjadę do Redy z moim przyjacielem Sebastianem Schmidtem, który podziela mój entuzjazm

-dr hab. Franz Rittig, honorowy członek Grupy Modelarskiej Polska Makieta Modułowa, były redaktor pisma MIBA, jednego z najpopularniejszych magazynów modelarskich w Europie

Patron medialny wydarzenia:

https://kurier-kolejowy.pl/

Skip to content