#idiociznowuwojna | 2014

Spektakl pt.: #idiociznowuwojna jest sztuką teatralną opartą na pierwszej wersji Kartoteki Tadeusza Różewicza z roku 1960. Podejście do oryginalnego tekstu jest jednak bardzo swobodne. Doszukujemy się w ponad pięćdziesięcioletnim tekście aktualności. Czynimy to na dwóch płaszczyznach: ingerując w porządek tekstu oraz formę.

Jest wiele cech wspólnych z klasyczną interpretacją tekstu. Nasz Bohater m.in. podobnie jak sugerował to Różewicz często przestaje być bohaterem opowiadania i zastępują go inni ludzie. Oprócz „rozbitego” Bohatera, mamy też wspólne elementy jego życiorysu. Sytuacja sceniczna jest również podobna. Ale tylko podobna.

W naszej interpretacji musieliśmy uwzględnić kilka faktów. Czasy są inne. Tempo życia i jego rytm również uległy zmianie. Komunikacja międzyludzka jest zupełnie innym pojęciem niż była pół wieku temu. Inaczej się zachowujemy, inaczej mieszkamy, inaczej rozmawiamy, a nawet inaczej na siebie patrzymy. Inaczej czytamy jak i zupełnie co innego czytamy. Inne rzeczy pamiętamy. To wszystko spowodowało, że musieliśmy „lekko” wpłynąć na tekst klasyczny i odcisnąć na nim swój ślad.

Uwspółcześnianie rozpoczęliśmy od odnalezienia w tekście hasła przewodniego. Zdania, które ujawniać miało ponadczasową aktualność tego utworu. Znaleźliśmy kilka. Jednak nasz wybór padł na zdanie: Idioci, znowu wojna! Tak, to jest klucz do naszego spektaklu.

Zapraszamy na „próbę” „aktualizacji” „sztuki” na potrzeby naszych czasów. Na potrzeby tu i teraz.

Scenariusz: na podstawie Kartoteki Tadeusza Różewicza

Reżyseria: Sławek Podwojski

Aktorzy pierwszoplanowi: Agata Frańczak, Anna Kososka, Gracjana Kunikowska, Piotr Bulman, Paweł Zieliński.

Premiera: 20 grudnia 2014, 18:00, FABRYKA KULTURY, ul. Łąkowa 59 A.

idioci920.jpg