REDZKIE INICJATYWY

Dzięki udziale w Programie Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019 Narodowego Centrum Kultury możemy przedstawić Państwu raport z diagnozy potrzeb i zasobów kulturalnych mieszkańców Redy:

Zapoznaj się z wynikami raportu >>>

RAPORT DO PRZECZYTANIA

Zrealizowaliśmy w okresie od 19.08 do 10.11.2019

7 „Redzkich Inicjatyw”:

Rodzinne Ekodeko

Warsztaty prowadziły inicjatorki – Aleksandra Chojnacka i Joanna Gessler. Odbyły się warsztaty kreatywne dla grup międzypokoleniowych. Uczestnicy – rodzice z dziećmi, dorośli oraz seniorzy, wykonywali dekoracje z wikliny papierowej, ozdobne pudełka, aniołki i prace ręczne na szydełku oraz eko zabawki. Uczestnicy w kameralnej atmosferze poznawali się, wymieniali doświadczeniami. Grupa uczestnicząca w cyklu dziergania na drutach wykonała zaplanowane w inicjatywie poduszki. Uczestniczki rozpoczęły także inne prace, w tym szaliki, czapki.

Biały śpiew – czarna kawa

Inicjatorem jest Karolina Kułaga, warsztaty prowadziła Marta Piasecka. Inicjatywę rozpoczęto koncertem w Parku Miejskim na początku września, promującym warsztaty białego śpiewu. Cykl spotkań prowadzony był od września do początku listopada. Efektem inicjatywy jest kontynuacja warsztatów jako stałe zajęcia w ofercie Fabryki Kultury w Redzie.

Kultura na piechotę

Inicjatorami byli Zbigniew Chojnacki i Katarzyna Brzozowska. W ramach inicjatywy odbyły się 4 wycieczki piesze po Redzie i wokół w tematyce wody, drzew i przyrody oraz szlakiem turystycznym do Wejherowa o tematyce sztuki sakralnej. Wycieczki prowadzone były przez profesjonalnego przewodnika oraz eksperta, który dopowiadał informacje o walorach przyrodniczych na trasie. Podczas wypraw towarzyszyły również książki „Sekretne życie drzew” i „Jak czytać wodę”.

Świadoma kobieta

Inicjatorką i prowadzącą warsztaty była Anna Kaim. Prowadzenie warsztatów ruchowych z zajęciami o relacjach wspierał także ekspert – coach i psycholog. W ramach inicjatywy przeprowadzono cykl zajęć ruchowych z elementami gimnastyki słowiańskiej, tańca klasycznego i baletu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych i zielarstwa. Był to cykl spotkań, podczas których wykonywano kolejne produkty naturalne – peeling, mydło, kończąc na balsamie. W trakcie warsztatów prowadząca przekazywała informacje o wybranych składnikach i przepisach.

Rodzinne fest

Inicjatorką i prowadzącą animacje była Aleksandra Kwiatkowska. Inicjatywę wspierała także Agnieszka Sokalska. W ramach inicjatywy zorganizowano festyn z animacjami dla najmłodszych oraz młodzieży.

Razem w tańcu i na świata krańcu

Inicjatorką była Karolina Kąkol. Inicjatywa polegała na organizacji warsztatów tańca dla grupy międzypokoleniowej, integracyjnej z uwzględnieniem osób ze szczególnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnych oraz taniec mam z dziećmi w chustach. Ostatni weekend zajęć tanecznych został zorganizowany dla łączonych grup. Ułatwiło to poznanie się nawzajem uczestników w różnym wieku oraz stworzeniu krótkiego układu choreograficznego.

Poszukiwanie skarbów z Fabryką Kultury

Inicjatorką i prowadzącą zajęcia była Grażyna Wleklińska. Inicjatywa opracowania geościeżki polegała na zebraniu grona osób zainteresowanych tworzeniem „keszy” w miejscach związanych z historią i kulturą miasta. Kreatywność uczestników inicjatywy pozwoliła wykonać punkty na miejscu starego domu kultury, powiesić „keszingową” budkę dla ptaków na drzewie kreatywnych ptasich budek oraz wypełnić szkatułkę w samej Fabryce Kultury. Kolejne „keszowe” są przy Starym Młynie, AquaParku i MOSiRze, w którym do roku 2013 siedzibę miał Miejski Dom Kultury. Geościeżka została opisana i zarejestrowana na portalu opencaching.pl.

Łącznie na realizację wybranych projektów zostało przeznaczonych 21 000 złotych – środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019.

Etapy realizowania projektu „Redzkie inicjatywy”:

  • od maja zapraszaliśmy mieszkańców Redy do udziału w spotkaniach, festynach i warsztatach, podczas których pytaliśmy co jest ważne w kulturze, a przede wszystkim co możemy wspólnie organizować w mieście – jaką kulturę możemy razem „produkować” w naszej Fabryce Kultury
  • w siedzibie przy ul. Łąkowej 59a zaprosiliśmy mieszkańców do sfery „twórczej”, gdzie otrzymaliśmy ciekawe odpowiedzi na pytania
  • odwiedziliśmy młodzież z redzkich szkół i zapytaliśmy co by ich interesowało; dziękujemy Szkole Podstawowej nr 2, 3, 4, 5 i 6 oraz Powiatowemu Zespołowi Szkół w Redzie za możliwość przeprowadzenia warsztatów z uczniami
  • zapytaliśmy o potrzeby Klub Rodzica Boboreda
  • na początku czerwca zaprosiliśmy do Fabryki Kultury radnych, z którymi spotkanie poprowadził Ryszard Konopka
  • na festynie z okazji Dnia Dziecka spotkaliśmy się z mieszkańcami w Parku Miejskim. W naszym namiocie pytaliśmy zarówno dzieci, dorosłych, jak i starszych o wymarzony dom kultury i sposób na spędzanie wolnego czasu; na klamerkach wieszaliśmy pomysły na ciekawe zajęcia. Wszystkim, którzy zajrzeli do namiotu i podzielili się swoimi pomysłami, bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia plenerowe
  • byliśmy z Wami podczas Dni Redy 2019 – dziękujemy za Wasze zaangażowanie
  • odwiedziliśmy naszych seniorów w Bibliotece, a także Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów
  • byliśmy na spotkaniu z Zrzeszeniem Kaszubsko- Pomorskim Reda
  • zgłaszanie pomysłów na inicjatywy – DO 10 LIPCA
  • Gra Miejska połączona z festynem i wyborem inicjatyw – 14 LIPCA
    podsumowanie 1 etapu projektu – 28 lipca
  • podczas 3 etapowego głosowania (wśród autorów, uczestników Gry Miejskiej oraz internatuów) wybrane zostały Inicjatywy, które zostały zrealizowane w okresie od 19.08 do 10.11.2019
  • 8 listopada nastąpiło podsumowanie projektu, w którym uczestniczyli nasi twórcy inicjatyw, opiekun projektu Izabela Richter i animator Narodowego Centrum Kultury Ryszard Konopka

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019