„Droga do wolności” – widowisko historyczne

3 września 2023r. w godzinach 11.00- 16.00  w Parku Miejskim (ul. 1 Maja, Reda) odbyło się widowisko historyczne pt. „Droga do wolności” – prezentacja obozu partyzanckiego, obozu marynarzy  wraz z obsługą armaty polowej, obozu spadochroniarzy wraz z prezentacją wyposażenia wojskowego, obozu piechoty wraz z radiostacją polową z okresu II Wojny Światowej. Rekonstruktorzy różnych formacji wojskowych z lat 1939-45 zaprezentowali sylwetki żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ubrani byli w umundurowanie z okresu wojennego. 

W programie m.in. była prezentacja pokaźnej kolekcji replik broni palnej „Rzut Granatem do celu” –„Pole minowe”. Każdy uczestnik mógł z bliska obejrzeć mundury, repliki broni, wysłuchać opowieści historycznych oraz zrobić sobie zdjęcie z rekonstruktorami. Ponadto odbyło się: „szkolenie wojskowe” w formie zabawy, kucia i hartowania stali, a także pokaz samochodów zabytkowych. Wszystkich uczestnicy mogli skosztować grochówki z kuchni polowej.

Organizatorem wydarzenia jest Fabryka Kultury w Redzie.

Fot. Grupa Historyczna Niepodległość 1863

84 rocznica wybuchu II Wojny Światowej stwarza niepowtarzalną okazję na przypomnienie mieszkańcom tragicznej historii Polskiego Września oraz w jaki sposób Polacy przeciwstawiali się terrorowi niemieckiemu i sowieckiemu. Projekt obejmuje kontekst edukacyjno – historyczny prezentowany podczas widowiska historycznego, w którym aktywnie włączeni zostaną wszyscy uczestnicy poprzez możliwość bezpośredniego udziału w zaplanowanym wydarzeniu. Widowisko będzie polegało na tym, że rekonstruktorzy – ubrani w umundurowanie z okresu II Wojny Światowej – będą starali się odtworzyć „obraz” życia partyzantów. Rekonstruktorzy będą prezentować umundurowanie/ekwipunek wojskowy oraz uzbrojenie i technikę wojskową. Podczas pokazu rekonstruktorzy staną się animatorami, którzy zaprezentują widzom wydarzenia historyczne z okresu II Wojny Światowej. Będzie to przedstawienie polskiej historii w atrakcyjny oraz widowiskowy sposób dla młodego pokolenia.

 


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT NIEPODLEGŁEJ NA STRONIE:

https://niepodlegla.gov.pl/

INFORMACJA O WYDARZENIU:

https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/widowisko-historyczne-droga-do-wolnosci/


 

Wydarzenie Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Dowiedz się więcej: „Droga do wolności” – widowisko historyczne