2024 REDZKIE INICJATYWY 2.0


Ruszyły Redzkie Incjatywy 2.0.

W maju rozpoczęliśmy nabór pomysłów na inicjatywy kulturalne. Termin zgłoszeń minął 14 czerwca. W Fabryce Kultury czekaliśmy na autorów pomysłów, służyliśmy wsparciem merytorycznym i podczas konsultacji pomagaliśmy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Teraz przyszedł czas aby wszystkie wygrane pomysły zrealizować.

1. Niezłe ziółko zaczynamy 3 sierpnia

Odbędą się 3 spotkania  warsztatowo-wykładowe gdzie poruszaną tematyką będzie kultura, tradycja zbierania ziół ziołolecznictwa i przetwarzania. Na wykładach uczestnicy poznają współczesną wiedzę na temat wybranych ziół i toksykologii oraz możliwości ich wykorzystania w kosmetyce , kuchni i lecznictwie. Na spacerze ziołowym poznana zostanie technika rozpoznawania i zbierania zioł oraz sposób suszenia przechowywania i przetwarzania. W laboratorium wykonane zostaną wyciągi ziołowe oraz kosmetyki naturalne. Kierowane do mieszkańców Redy 16+ kobiet oraz mężczyzn.


2. Połączeni sztuką w świecie ludzi i zwierząt zaczynamy 10 sierpnia

Plakat jako sztuka edukacyjna – tworzenie plakatów inspirowanych losem zwierząt hodowlanych.. Spotkanie dla dorosłych

Projekt mający na celu zintegrowanie lokalnej społeczności, rozwijanie zainteresowań różnymi formami sztuki oraz zwiększenie świadomości na temat świata zwierząt i ich praw. Projekt będzie realizowany w oparciu o metody arteterapeutyczne. Spotkania, prelekcje i warsztaty dla mieszkańców Redy w każdym wieku Seans Muzyczny – relaksacja z muzyką przy świecach, na kocach, poduszkach.

Spotkanie dla młodzieży i dorosłych. LandArt – wyruszymy do pobliskiego parku gdzie stworzymy dzieła sztuki inspirowane naturą. Użyjemy gliny, która doda nam sensorycznych wrażeń. Spotkanie familijne bez ograniczeń wiekowych.

Malarstwo wielkoformatowe – wspólnie stworzymy wielkoformatowy obraz. Tematem przewodnim będzie hasło “LOVE ALL ANIMALS”. Spotkanie familijne bez ograniczeń wiekowych.

Reiwa – seans filmowy o delfinach. Spotkanie prowadzone przez twórców filmu dokumentalnego oraz warsztaty na jego podstawie.

Spotkania dla dzieci – w świecie zwierząt wiejskich, niezwykłe przyjaźnie zwierząt; Czytanie Na Dywanie – literatura dziecięca; warsztaty plastyczne (tworzenie plakatów edukacyjnych). Spotkania dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – podział na grupy. Wystawa końcowa – podsumowanie działań i prezentacja dorobku uczestników. Wydarzenie bez ograniczeń wiekowych.


3.Jesienne warsztaty szydełkowe start 4 września 2024

Cykliczne warsztaty szydełkowe obejmujące 6 tematów dla grup 10 osobowych razem 60 osób. Łącznie 10 spotkań.


4.Warsztaty tańca dla młodzieży K-POP start 5 września

Jest to cykl 4 warsztatów tanecznych po 3 h  zakończony nagraniem krótkich filmików ze wszystkich nauczonych choreografii. Warsztaty kierowane są przede wszystkim do młodzieży (12+ lat), a w samych zajęciach będzie mogło wziąć udział około 20 osób Ogółem 60osób.


5. Podróż na szmaragdową wyspę ruszamy 14 września

Cykl 4 spotkań przybliżających mieszkańcom Redy taniec , muzykę i kulturę Irlandii  odbywających się w formie warsztatowej zakończony impreza integracyjną koncertem dla uczestników warsztatów. W ramach spotkań odbędą się warsztaty tańca irlandzkiego, warsztaty plastyczne nauka podstawowych zwrotów w jęz. Gaelickim oraz prezentacja baśni


6.Bitwa o Złoty Winyl” start 5 października

Bitwa o Złoty Winyl” to streetdance’owe zawody taneczne, skierowane do dzieci i młodzieży, w których udział mogą wziąć soliści. Uczestnicy zgłaszając się na zawody, zgłaszają również styl taneczny, w którym chcą się zaprezentować. W związku z tym w kategorii solo w jednej bitwie można będzie zobaczyć, np. tancerza hip-hopowego oraz deancehallowego (muzyka będzie dostosowana do stylu). Jurorzy będą oceniać muzykalność, interpretację utworu, technikę, kreatywność oraz ogólny wyraz artystyczny.


W dniu 19 czerwca w drodze jawnego głosowania wyłoniliśmy 6 Inicjatyw w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Edycja 2024.

PODRÓŻ NA SZMARAGDOWĄ WYSPĘ

NIEZŁE ZIÓŁKO

JESIENNE WARSZTATY SZYDEŁKOWE

WARSZTATY TAŃCA K-POP DLA MŁODZIEŻY

POŁĄCZENI SZTUKĄ – W ŚWIECIE LUDZI I ZWIERZĄT

BITWA O ZŁOTY WINYL

Projekty będą organizowane w okresie między 30 lipca a 14 listopada 2024 r.

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, a zwycięzcom gratulujemy.


Dzięki udziale w Programie Dom Kultury + Inicjatywy lokalne Edycja 2024  Narodowego Centrum Kultury możemy przedstawić Państwu raport z diagnozy potrzeb i zasobów kulturalnych mieszkańców Redy:

Zapoznaj się z wynikami raportu >>>

RUSZYŁY REDZKIE INICJATYWY


Jest nam niezmiernie miło zaprosić wszystkich Państwa – mieszkańców Redy, do udziału w projekcie „Redzkie inicjatywy 2.0” Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne.

Do końca czerwca zaprosimy Was do udziału w wielu warsztatach, spotkaniach, animacjach dla dzieci, rodziców, młodzieży i starszych. Spotkacie nas – pracowników Fabryki Kultury w Parku Miejskim, i oczywiście w samej Fabryce Kultury przy ul. Łąkowej 59A.

Już od 18.03. będziecie mogli, od progu naszego budynku, spotkać nasze kolorowe karteczki, pisaki i kredki. A przy recepcji czeka nie tylko kawa i herbata w naszej kawiarence, ale też kreatywne i artystyczne niespodzianki. Zapraszamy do twórczej sfery w Fabryce Kultury.

Spotkamy się z Wami podczas wydarzeń plenerowych – Pikniku Europejskim w środę 1 maja i 1 czerwca, podczas Dnia Dziecka.

W maju  i czerwcu będziemy czekać na Wasze „Redzkie inicjatywy 2.0” – pomysły na realizację wydarzeń i działań kulturalnych, organizowanych przez mieszkańców Redy. Zorganizujemy spotkanie – warsztaty dla osób zainteresowanych przeprowadzeniem własnej inicjatywy kulturalnej. Zapewnimy wsparcie przy planowaniu i organizacji Waszych inicjatyw.

Mieszkańcy miasta pomogą nam wybrać najbardziej interesujące kulturalne pomysły na działania i wydarzenia.

Celem strategicznym programu dotacyjnego jest inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania domów kultury w życie społeczności lokalnej, odkrywaniu i rozwijaniu potencjału i kapitału kulturowego jej członków oraz kulturotwórczych zasobów społeczności.

Program skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę i poddane ewaluacji, a ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej. Główny nacisk programu położony jest na nawiązywanie przez dom kultury stałych relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których działa. Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego ma owocować stworzeniem wspólnych projektów na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej.

Działania podejmowane przy realizacji zadań mają służyć przede wszystkim: inicjowaniu nowych praktyk w zarządzaniu instytucją kultury, odkrywaniu i pobudzaniu aktywności społecznej, wspomaganiu rozwoju kapitału społecznego i kulturowego, a także poznawaniu nowych możliwości współpracy z mieszkańcami. Jednym z oczekiwanych efektów Programu jest wzmocnienie roli domu kultury jako miejsca otwartego, wspólnego dla wszystkich mieszkańców.