Redzanie

Folklorystyczny Zespół Redzanie istnieje od kwietnia 2000 roku.
Aktualnie kierownikiem zespołu jest Marek Czarnowski
Siedzibą zespołu jest Fabryka kultury w Redzie.

  • KIEDY: próby odbywają się w poniedziałki / 16:00 – 18:00
  • DLA KOGO: osoby dorosłe
  • OPŁATA: zajęcia darmowe

O zespole:

POCZĄTKI
Zespół Folklorystyczny „Redzanie” powstał w 2000 roku. Pierwszy jego publiczny występ odbył się 26 maja tego roku przed polską i zagraniczną publicznością z okazji pobytu na Kaszubach delegacji belgijskich dziennikarzy, zajmujących się kulturą ludową i regionalną. Paweł Hincke i Andrzej Kass, należący do grona jego inicjatorów, wspominają, że to potrzeba prezentacji kultury kaszubskiej i znaczne nią zainteresowanie były główną przyczyną jego utworzenia.
W 2002 r. kierownikiem artystycznym „Redzan” został, znany na całych Kaszubach twórca, konferansjer i instruktor, Edmund Lewańczyk z Żukowa, mający znaczne doświadczenie w organizacji i prowadzeniu ludowych zespołów folklorystycznych.

DZIAŁALNOŚĆ
Na co dzień „Redzanie” występują z powodzeniem na licznych przeglądach, konkursach, uroczystościach organizowanych na terenie Kaszub, szczególnie ich północnej części. Mają one charakter jednorazowy lub cykliczny o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym. Jedynie przykładowo można tutaj wymienić niektóre z nich: odbywający się corocznie w różnych miejscowościach na Kaszubach Zjazd Kaszubów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Dzień Europejski na zamku w Krokowej, Przegląd Zespołów Regionalnych w Wierzchucinie, Jarmark Wdzydzki w Wdzydzach Kiszewskich, Jarmark Kaszubski w Kartuzach, Kaszubskie Łodzie pod Żaglami w Chałupach,

W sumie przez dziesięć lat istnienia „Redzanie” dali około czterysta koncertów.

w 2018 r., merytoryczną pieczę nad Zespołem objął jego nowy kierownik artystyczny, Marek Czarnowski, znany na Kaszubach animator kultury młodszego pokolenia. Wcześniej z powodzeniem współpracował z innym kaszubskim zespołem folklorystycznym „Krëbane” z Brus, zdobywając z nim szereg nagród i wyróżnień. Należał też do organizatorów jednej z sztandarowych imprez kulturalnych odbywających się na terenie Kaszub, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.
Pod jego kierunkiem „Redzanie” nadal się rozwijają, zmieniają dotychczasowy charakter. Z zespołu śpiewaczego stają się zespołem pieśni i tańca. Najbardziej niezmienne jest jego zakorzenienie w regionie, jego program artystyczny to w większości piosenki i tańce kaszubskie.

Z archiwum…

III Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek – 23 stycznia 2022

"To, że pracujący przy naszej Fabryce Kultury, Folklorystyczny Zespół Redzanie lubi śpiewać, i że to gównie ludowe kaszubskie pieśni, wie chyba każdy. Pewnie każdy w Redzie wie też, że w końcówce roku „Redzanie” szykują repertuar kolęd. Z całej listy wielu wydarzeń świątecznych z powodu epidemii większość została odwołana.

Na szczęście Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła wraz z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przeprowadzili zgodnie z wcześniejszymi planami III Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek. Właśnie do Lęborka w sobotę, 22 stycznia 2022 wybrał się zespół „Redzanie”. Przegląd obejmował całe Pomorze – zgłoszono nań 15 zespołów z całego regionu, chociaż ostatecznie, z powodu panującej pandemii 4 z nich musiały odwołać swój udział.

„Redzanie”, mimo zdziesiątkowanego składu, zaprezentowali się wyśmienicie! Przedstawili żywiołowy program wesołych i skocznych ludowych pastorałek kaszubskich. Do całości występu nie zabrakło atrybutów kolędniczych: gwiazdy, drewnianych kukieł bociana, kozy oraz dzwonków i zimowych chust, czapek i okryć. Występ grupy z Fabryki Kultury w Redzie wzbudził gorący aplauz i bardzo pozytywne oceny jury, które nagrodziło zespół pamiątkową statuetką, dyplomem oraz licznymi gadżetami patronów imprezy. W kuluarach wszyscy chwalili występ „Redzan”, którzy po poczęstunku i podsumowaniu przeglądu wrócili do domu w wyśmienitych nastrojach.

Tą drogą pragniemy podziękować dyrektorowi Fabryki Kultury w Redzie – panu Tomaszowi Wiśniewskiemu za umożliwienie udziału nam w tym wydarzeniu oraz sfinansowanie kosztów transportu Redzan do Lęborka.”

To my gratulujemy zespołowi Redzanie występu, zdobycia statuetki i dyplomu. Z dumą będziemy chwalić się wszem i wobec, że taka grupa działa pod skrzydłem Redzkiego domu kultury. Życzymy dalszych sukcesów i nie zaprzestawania działalności – szerzcie dalej zamiłowanie do muzyki i kultury kaszubskiej.


Obecni członkowie i zarząd Zespołu Folklorystycznego „Redzanie”

Marek Czarnowski – kierownik Zespołu

  1. Danuta Bieńkowska – prezes zarządu
  2. Aleksandra Bissa
  3. Hanna Bomba
  4. Zofia Doering
  5. Jadwiga Dopke
  6. Jadwiga Dzibich
  7. Edyta Fedde
  8. Helena Hildebrandt
  9. Bożena Hinc – sekretarz zarządu
  10. Józef Hinc
  11. Barbara Kajzer
  12. Andrzej Kass
  13. Hubert Konkel
  14. Maria Konkel – skarbnik zarządu
  15. Konkel Zygmunt
  16. Danuta Kowalik
  17. Dominika Koska
  18. Stanisław Kwidziński
  19. Regina Labbuda
  20. Józef Piszczyk
  21. Marcin Plotzke
  22. Kazimierz Radkke
  23. Gertruda Różankiewicz
  24. Jerzy Ruth – członek zarządu
  25. Teresa Stankiewicz
  26. Zofia Wysocka