Redzanie

 


Folklorystyczny Zespół Redzanie istnieje od kwietnia 2000 roku.
Aktualnie kierownikiem zespołu jest Marek Czarnowski
Siedzibą zespołu jest Fabryka kultury w Redzie.

 • KIEDY: próby odbywają się w poniedziałki / 17:00 – 19:00
 • DLA KOGO: osoby dorosłe
 • OPŁATA: zajęci darmowe

O zespole:

POCZĄTKI
Zespół Folklorystyczny „Redzanie” powstał w 2000 roku. Pierwszy jego publiczny występ odbył się 26 maja tego roku przed polską i zagraniczną publicznością z okazji pobytu na Kaszubach delegacji belgijskich dziennikarzy, zajmujących się kulturą ludową i regionalną. Paweł Hincke i Andrzej Kass, należący do grona jego inicjatorów, wspominają, że to potrzeba prezentacji kultury kaszubskiej i znaczne nią zainteresowanie były główną przyczyną jego utworzenia.
W 2002 r. kierownikiem artystycznym „Redzan” został znany na całych Kaszubach twórca, konferansjer i instruktor, Edmund Lewańczyk z Żukowa, mający znaczne doświadczenie w organizacji i prowadzeniu ludowych zespołów folklorystycznych.

DZIAŁALNOŚĆ
Na co dzień „Redzanie” występują z powodzeniem na licznych przeglądach, konkursach, uroczystościach organizowanych na terenie Kaszub, szczególnie ich północnej części. Mają one charakter jednorazowy lub cykliczny o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym. Jedynie przykładowo można tutaj wymienić niektóre z nich: odbywający się corocznie w różnych miejscowościach na Kaszubach Zjazd Kaszubów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Dzień Europejski na zamku w Krokowej, Przegląd Zespołów Regionalnych w Wierzchucinie, Jarmark Wdzydzki w Wdzydzach Kiszewskich, Jarmark Kaszubski w Kartuzach, Kaszubskie Łodzie pod Żaglami w Chałupach,

W sumie przez dziesięć lat istnienia „Redzanie” dali około czterystu koncertów.

w 2018 r., merytoryczną pieczę nad Zespołem objął jego nowy kierownik artystyczny, Marek Czarnowski, znany na Kaszubach animator kultury młodszego pokolenia. Wcześniej z powodzeniem współpracował z innym kaszubskim zespołem folklorystycznym „Krëbane” z Brus, zdobywając z nim szereg nagród i wyróżnień. Należał też do organizatorów jednej z sztandarowych imprez kulturalnych odbywających się na terenie Kaszub, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.
Pod jego kierunkiem „Redzanie” nadal się rozwijają, zmieniają dotychczasowy charakter. Z zespołu śpiewaczego stają się zespołem pieśni i tańca. Najbardziej niezmienne jest jego zakorzenienie w regionie, jego program artystyczny to w większości piosenki i tańce kaszubskie.

Obecni członkowie i zarząd Zespołu Folklorystycznego „Redzanie”

Marek Czarnowski – kierownik Zespołu

 1. Danuta Bieńkowska – prezes zarządu
 2. Aleksandra Bissa
 3. Hanna Bomba
 4. Zofia Doering
 5. Jadwiga Dopke
 6. Jadwiga Dzibich
 7. Edyta Fedde
 8. Helena Hildebrandt
 9. Bożena Hinc – sekretarz zarządu
 10. Józef Hinc
 11. Barbara Kajzer
 12. Andrzej Kass
 13. Hubert Konkel
 14. Maria Konkel – skarbnik zarządu
 15. Konkel Zygmunt
 16. Danuta Kowalik
 17. Dominika Koska
 18. Stanisław Kwidziński
 19. Regina Labbuda
 20. Józef Piszczyk
 21. Marcin Plotzke
 22. Kazimierz Radkke
 23. Gertruda Różankiewicz
 24. Jerzy Ruth – członek zarządu
 25. Teresa Stankiewicz
 26. Zofia Wysocka