PO DŁUGIEJ PRZERWIE – WYSTAWA MALARSTWA

Zapraszamy do Galerii w Przejściu!

Fabryka Kultury po długiej przerwie zaprasza na niezwykłą wystawę wejherowskiego artysty – Karola Formeli pn. „TENEBRYZM”

Wystawę można obejrzeć od 5 do 28 maja 2021 w godzinach pracy instytucji!

>>> O WYSTAWIE:
Wyobraź sobie nieprzeniknioną ciemność. Mrok, którego w żaden sposób nie rozjaśnia, wpadające przez okna, światło lamp ulicznych. W tej nieprzebytej czerni pojawiają się powoli obiekty, których istnienia pierwotnie nie byliśmy świadomi. Nasze oko potrzebuje czasu, by dostrzec co kryje się w cieniu, a nawet mroku. Zapewne niejednokrotnie, czy to podczas zabawy, czy z powodu awarii elektryczności, mogłeś przekonać się jak wygląda twarz oświetlona światłem świecy. Podobnie wyglądają oblicza ludzi zgromadzonych wokół ogniska, płonącego w ciemnym lesie. Mrok nie tylko intryguje, ale też niesie ze sobą pewnego rodzaju niepokój. Jest tajemniczy. Kryje w sobie jakiś sekret. To on pozwala docenić znaczenie światła, którego nie uświadamiamy sobie w trakcie słonecznego dnia. Tenebryzm – wystawa malarstwa Karola Formeli, ukazuje znaczenie mroku, jego niezwykłą siłę i inspirację z niego płynącą.
Zachęcamy do żywego kontaktu ze sztuką. Prezentowane w galerii dzieła surrealistyczne i abstrakcyjne staną się nie tylko estetyczną przyjemnością, ale również skłonią do intelektualnej zabawy i przede wszystkim – otworzą na kontakt z emocjami.

>>> O ARTYŚCIE:
Karol Formela
Kulturoznawca, projektant graficzny oraz pedagog sztuk plastycznych. Absolwent wydziału Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom sztuk plastycznych obronił w Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku dr hab. Anny Tyczyńskiej. Z wyróżnieniem ukończył Pomorską Wyższą Szkołę Humanistyczną na kierunku Kulturoznawstwo ze specjalizacją Grafika i Reklama. Wieloletni kustosz plenerów oraz kurator licznych wystaw w galerii Filharmonii Kaszubskiej. Współzałożyciel Teatru FORM. W latach 2005-2015 aktor i scenograf w Teatrze Teorikon. Fascynuje się wszelkimi przejawami sztuki. Jego wszechstronna twórczość to wynik szerokiego wachlarza umiejętności i licznych zainteresowań. Artysta interdyscyplinarny. Zajmuje się zarówno tworzeniem obiektów przestrzennych, instalacji, rysunkiem, malarstwem, współczesną fotografią, czy street-artem i performancem. Jego twórczość oscyluje głównie wokół problemów ugruntowanych w strukturach społecznych oraz psychiki ludzkiej. Twórca skupia swoją uwagę zarówno na świadomym kreowaniu dzieła podczas realizacji przemyślanej koncepcji artystycznej, jak i spontanicznej

Uzupełnieniem wystawy jest krótki film:


Fabryka Kultury – godziny pracy:
PON-CZW: 9:00 – 19:30
PT: 9:00 – 17:00
SB – ND: wg planu imprez

Skip to content