teatr_krzico_agust_szloga_1.jpg

Teatr „Krzikô” przedstawia…

 

16 CZERWCA 2017 | FABRYKA KULTURY | GODZ. 18:00 |

Teatr „Krzikô” działający przy Bilbliotece i Centrum Kultury Gminy Wejherowo serdecznie zaprasza na przedstawienie na podstawie szôłôbùłki ks. Leona Heyke’go pt. „Agùst Szlôga”. Wykonawcy przy realizacji przedstawienia wykorzystali pomysły formalne z dawnej włoskiej komedii improwizowanej tzw. commedii dell’arte.
 Tytułowa postać Agùst Szlôga „pod zasłoną naiwności skrywa przebiegłość i spryt; te cechy w chłopskim społeczeństwie na Kaszubach traktowano jako skuteczną broń przeciwko uciskowi państwa i arogancji urzędników”.
W utworze tym i w jego realizacji scenicznej znajdziemy wątki z mitologii kaszubskiej przybrane w liczne elementy groteski i karykatury.

Teatr „KRZIKÔ” powstał w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie koło Wejherowa (województwi Pomorskie) w listopadzie 2014 roku jako jedna z nowych form działalności społeczno-kulturalnych tejże biblioteki. Od początku teatr pracował równolegle z młodzieżą i dorosłymi oraz z osobami niepełnosprawnymi (Teatr dla życia). Wszystkie próby i zajęcia prowadzi od początku dwójka instruktorów teatralnych Anna Miller i Ludwik Lubieński. Zajęcia obu grup składają się zarówno z teatralnych zajęć warsztatowych jak i przygotowywania prezentacji w formie etiud i przedstawień. 

 

 

Skip to content