Spotkanie podróżnicze – LAOS

25 LUTY | 18:00 | SPOTKANIE PODRÓŻNICZE | FABRYKA KULTURY W REDZIE, UL. ŁĄKOWA 59A | WSTĘP WOLNY

Zapraszamy na kolejne wyjątkowe spotkanie podróżnicze w 2022r.! Ruszamy daleko w świat – dajcie się porwać opowieści o wioskach w LAOSIE, państwie w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim.

Naszym gościem spotkania będzie Piotr Wnuk – pasjonat podróży w stylu wagabundy. Przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Uwielbia schodzić z utartych szlaków. Szuka miejsc niekomercyjnych, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe codzienne życie.

Opowiem o swoich trzech wielomiesięcznych podróżach do Laosu. Pokażę prawdziwe, codzienne życie animistycznych grup etnicznych zamieszkujących laotańskie wioski, w których pomieszkiwałem. Odpowiem, dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu? Wspomnę, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście, a także powiem, kiedy i po co składa się ofiarę z byka. Przybliżę kulinarne ciekawostki – zdradzę, jak smakują czerwone mrówki. Nadmienię też o wspaniałej lao coffee z płaskowyżu Bolaven. Unaocznię, jaki wpływ ma chińska dominacja ekonomiczna na państwa znajdujące się w tym regionie świata. Scharakteryzuję Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. Kobiety z tej grupy etnicznej mają najpiękniejsze i najbarwniejsze stroje w całym Laosie. Powiem też, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę oraz dlaczego wkładają swoim zmarłym kawałek srebra do ust. Wspomnę także, jakie mają znaczenie bramy wraz z totemami, które znajdują się przy wjeździe i wyjeździe z wioski. Członkowie tej mniejszości etnicznej mocno wierzą w duchy i nie jest im łatwo porzucić tę tradycję.

Opowiem też o innych grupach etnicznych zamieszkujących Laos oraz o ich animistycznych wierzeniach. Zdradzę, skąd pochodzi nazwa kraju. Powiem, gdzie nadal wytwarza się papier czerpany oraz nadmienię, którzy mieszkańcy wiosek wciąż stosują technikę batikową przy produkcji ubrań. Opowiem także, którzy z nich są najlepszymi kowalami, myśliwymi oraz jubilerami. Będzie to barwna, słodko-gorzka opowieść.


Zobaczcie profil Piotra na instagramie, znajdziecie tam przepiękne fotografie:
https://www.instagram.com/piotr__wnuk/

Ważne📢
👉 Uprzejmie prosimy, by osoby zaszczepione przybyły na spotkanie z certyfikatami szczepień COVID-19.
🆘 limit 30% miejsc na sali który nie dotyczy osób zaszczepionych.
⛔️W czasie spotkania obowiązuje zasłanianie ust i nosa maseczką 😷
https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000231101.pdf
*Parking dla uczestników spotkania przy Fabryce Kultury oraz na terenie MOSIR Reda

Skip to content