Spotkanie podróżnicze – Arktyka – The Vagabond

29.09.2023 | 18:00 | Spotkanie podróżnicze Arktyka | Fabryka Kultury ul. Łąkowa 59A, Reda | Wstęp wolny

Od września ruszamy z podróżniczymi spotkaniami – tym razem zapraszamy na spotkanie z Olą i Bartkiem z The Vagabond, opowiedzą oni o Arktyce.

29 września godz. 18:00 w Fabryce Kultury, WSTĘP WOLNY!

„Poznaliśmy się w podróży przez Azję Centralną. Tym, co nas połączyło, były nie tylko romantyczne zachody słońca, ale przede wszystkim syberyjski chłód, codzienne zwijanie mokrego namiotu i ciężkie plecaki. W tych niezbyt przyjaznych warunkach postanowiliśmy, że będziemy wspólnie podróżować po świecie. Podróżujemy i organizujemy dla innych wyjazdy poza utartym szlakiem!
Dotychczas mieliśmy okazję występować przed publicznością festiwali podróżniczych we Wrocławiu, Rzeszowie i Bydgoszczy (2020 – 2022). Organizowaliśmy spotkania we współpracy z kawiarniami i ośrodkami kultury na terenie Wielkopolski, Lubelszczyzny, Małopolski oraz Górnego Śląska.”


Arktyka – w tym słowie czai się mroźny powiew północnego wiatru i ogrom zaśnieżonych pustkowi.
Ta pozornie niedostępna cześć świata skrywa jednak również inne oblicza: ludzi, którzy przywędrowali tu w poszukiwaniu lepszego życia, przygody lub ucieczki od cywilizacji, zwierząt wiodących życie w tundrze, cudownych górskich krajobrazów. W tle zaś czai się wielka polityka i ambicje mocarstw liczących na zyski z eksploatacji arktycznych surowców. Spitsbergen, największa wyspa arktycznego archipelagu Svalbard, jest miejscem nieoczywistym. Z jednej strony to ojczyzna nieskalanej natury, jedno z nielicznych miejsc, gdzie dzika przyroda wciąż opiera się ludzkim zakusom. Z drugiej jednak człowiek odcisnął już na nim swoje piętno budując osiedla, kopalnie czy elektrociepłownie. Wreszcie, z roku na rok Spitsbergen staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym, a widok olbrzymich statków pasażerskich zawijających regularnie do niewielkiego porciku w Longyearbyen,stolicy wyspy, przestał być czymś nadzwyczajnym.

Zapraszamy na niezwykłą podróż na Północ, podczas której zabierzemy Was między innymi do opuszczonego miasteczka Piramida, arktycznej kopalni w Barentsburgu i na spotkanie z reniferami w tundrze.

www.thevagabond.pl

Informacje dla uczestników wydarzenia:
Parking dla uczestników wydarzenia znajduje się również na terenie MOSIR (ul. Łąkowa 59)

Skip to content