narodoweczytaniereda2018.jpg

Narodowe Czytanie 2018

8 WRZEŚNIA 2018 | 16:00 | PARK REDA | WSTĘP WOLNY

8 WRZEŚNIA 2018 | 16:00 | PARK REDA | WSTĘP WOLNY

Zapraszamy  do Amfiteatru Parku Rodzinnego  w Redzie na zainaugurowaną przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania, która odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, do której czytania w tym roku zachęcamy samych mieszkańców Redy.
Po odczycie odbędzie się koncert zespołu Labour Project!

 
W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

_____________________________

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

 

Skip to content