bajkaprofi-kajtek.jpg

KAJTEK SZUKA PRZYJACIELA bajka profilaktyczna

1 CZERWCA 2016 | GODZINA: 13:00 | FABRYKA KULTURY | WSTĘP WOLNY

1 CZERWCA 2016 | GODZINA: 13:00 | FABRYKA KULTURY | WSTĘP WOLNY

Zapraszamy przedszkolaków do obejrzenia bajki profilaktycznej „Kajtek szuka przyjaciela” w wykonaniu Teatru Kurtyna z Krakowa.

„Koleżanki i koledzy kilkuletniego Kajtka odrzucają zaproszenie do wspólnej zabawy w jego domu. Boją się, że mimo obecności swoich rodziców Kajtek będzie wobec nich złośliwy, agresywny, niemiły i skory do kłótni. A tak właśnie bohater tej teatralnej opowieści traktuje na co dzień swoich rówieśników, marząc o tym, aby traktowali go jako kogoś wyjątkowego, wzbudzającego szacunek i uwagę. Tak, jak on sam odnosi się do swojego ulubionego bohatera z gry komputerowej, który bezlitośnie pokonuje wszystkich przeciwników, a jego imię wzbudza strach w całym wirtualnym świecie, który coraz bardziej wciąga Kajtka. Wciąga do tego stopnia, że chłopiec, tracącą poczucie rzeczywistości, staje do konfrontacji ze swym wirtualnym idolem, lordem Bakterem. To spotkanie w zaskakujący sposób pozwala chłopcu zrozumieć i uwierzyć, że dając się uwieść wyobraźni, podsycanej fałszywym, złym i uproszczonym obrazem świata gry komputerowej, musi na nowo zbudować swoje relacje z opiekunami i rówieśnikami, opierając je na zaufaniu dla prawdziwych autorytetów, szacunku dla powszechnie akceptowanych zasad i mocnym przekonaniu o swojej samodzielności w podejmowaniu wyborów pomiędzy dobrem i złem”.

Ta miniatura teatralna, oprócz tradycyjnych wartości scenicznych (zabawna, dynamiczna akcja, kostiumy, oprawa muzyczna, piosenki, wciągnięcie młodego widza w interakcję) odnosi się do elementarnych podstaw profilaktyki przemocy i agresji: uzależnień behawioralnych związanych z grami komputerowymi, budowanie pozycji w grupie rówieśniczej bez elementów przemocy i agresji, edukacja emocjonalna.

Skip to content