NIEZWYKŁE, FASCYNUJĄCE, A ZARAZEM MROCZNE

Wystawa Karola Formeli „Tenebryzm”

Na Naszych ścianach zawitał mrok. Ale w wersji niezwykłej i fascynującej. A to za sprawą dzieł Karola Formeli – kulturoznawcy, projektanta graficznego oraz pedagoga w zakresie sztuk plastycznych.

Autor wystawy „Tenebryzm”, która zawisła w Fabryce Kultury od 5 do 28 Maja, jest wieloletnim kustoszem plenerów oraz kuratorem wielu wystaw galerii Filharmonii Kaszubskiej. Jego twórczość można podejrzeć na stronie: WWW.KAROLFORMELA.PL

Wystawa ta jest wielkim otwarciem serii spotkań ze sztuką – miesiąc Maj należy do 'tenebrae’, czyli kierunku w sztuce, spopularyzowanego przez Caravaggia. Pokazuje on nam niedocenioną siłę światła. Jej odwrotność, mrok, jest intrygujący, niosący niepokój i przerażenie.

„Prezentowane na tej wystawie dzieła abstrakcyjne, opierając się głównie na ciemnych plamach barwnych, silnie korespondują ze światłem – złotą barwą. Dzięki połączeniu różnych technik plastycznych – stosowaniu farb olejnych, farb sprayowych, a nawet brokatu – artysta osiągnął niezwykłej, wciągającej głębi, a zarazem harmonijnego oddziaływania mroku i świetlistości.”

„Wspólnie z artystą zachęcam Cię do obcowania z tymi niezwykłymi, mrocznymi dziełami. Do ciszy, myśli i przede wszystkim – głębokiego czucia. Pamiętaj bowiem, że dzieła nie ograniczają możliwości interpretacji. Wręcz przeciwnie – otwierają się na ich mnogość i dlatego są tak fascynujące” ~ kurator wystawy: Monika Płomin

PONIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ WYSTAWY ORAZ FILM PROMUJĄCY:

.

Skip to content