3. Międzynarodowa Wystawa Realistycznych Makiet Kolejowych

Ta wystawa była niezwykłym pokazem umiejętności modelarzy kolejowych!

W dniach 26–27 kwietnia 2025 roku Fabryka Kultury w Redzie stała się miejscem niezwykłego wydarzenia dla miłośników kolei i modelarstwa — za Nami 3. Międzynarodowa Wystawa Realistycznych Makiet Kolejowych.

📻 Patronat medialny: Radio Gdańsk S.A.
💼 Sponsorzy strategiczni: ASMO, Bahati Rail, Budimex, Ted-Trans
💡 Sponsorzy: Torex, Olivia, Ponte Ferrum

Odwiedzający mogli podziwiać 15 makiet, z których wiele miało za sobą długą i imponującą historię powstawania. Niektóre z prezentowanych modeli były tworzone przez kilkanaście lat, z dbałością o najmniejsze detale — od realistycznego odwzorowania układu torów i budynków, aż po subtelne efekty atmosferyczne na makietach, takie jak imitacja zmian pór roku oraz inne np. ślady użytkowania.
Twórcy nie ukrywali, że stworzenie takiej makiety to ogromne wyzwanie — wymagające nie tylko umiejętności technicznych, ale też cierpliwości, pasji i dokładnych badań historycznych. Każdy element był dopracowywany ręcznie, a niektóre fragmenty makiet były wielokrotnie przebudowywane, by osiągnąć możliwie największy realizm.

🌍 Międzynarodowe grono uczestników
Tegoroczna edycja była wyjątkowa pod względem międzynarodowej reprezentacji. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano prace mistrzów modelarstwa z Włoch, Niderlandów, Belgii, Szwajcarii i Luksemburga. Nie zabrakło również makiet z Niemiec i Polski. W sumie można było podziwiać 15 makiet, z których większość była wcześniej prezentowana na prestiżowych wystawach w Europie Zachodniej.

Twórcy makiet 🪛🔨
Claude Fandel (Luksemburg)
Jarosław Kozłowski (Polska)
Norman Timpe (Niemcy)
Michael Kohler (Szwajcaria)
Rik Martens i Koen Vermulen (Belgia)
Mark Schäfer (Niemcy)
Dr Michael Giersberg (Niemcy)
Jens Petermann (Niemcy)
Mario Scarati i Bice Carabelli (Włochy)
Marco Casper (Niemcy)
Feliks Jaworski (Polska)
Detlef Serbser (Niemcy)
Jan i Betsie van Remmerden (Niderlandy)
Maciej Łukaszewicz (Polska)
Łukasz Jakubowski (Polska)

🚂 Realistyczne makiety w różnych skalach
Każda z prezentowanych makiet była unikatowym dziełem sztuki, wiernie odwzorowującym funkcjonowanie prawdziwej kolei, głównie tej sprzed lat. Makiety różniły się skalą i rozmiarami — od niewielkich, które można eksponować w domowym salonie, po większe konstrukcje w skali 1:25. Niektóre z makiet, wykonane w skali 1:120 i 1:87, osiągały imponujące rozmiary.

🛠️ Warsztaty i pokazy na żywo
Polscy modelarze z grupy Polska Makieta Modułowa H0, prowadzili warsztaty na żywo, demonstrując różne techniki modelarskie. Odwiedzający mogli przyglądać się pracy twórców, zadawać pytania i zdobywać cenne wskazówki dotyczące budowy makiet oraz waloryzacji modeli taboru.

🎤 Spotkanie z gościem specjalnym
Gościem specjalnym wystawy był dr Franz Rittig, znawca historii kolei w Europie i autor wielu publikacji na ten temat.

📖Wyjątkowy katalog
Dodatkowym elementem tegorocznej wystawy był także specjalnie przygotowany katalog, który otrzymywał każdy zwiedzający. Publikacja zawierała szczegółowe opisy wszystkich prezentowanych makiet — ich historię powstawania, zastosowane techniki modelarskie, inspiracje oraz ciekawostki związane z odwzorowywanymi realiami.
Dzięki katalogowi można było nie tylko lepiej zrozumieć zamysł twórców, ale też śledzić poszczególne makiety podczas zwiedzania i odnajdywać ukryte na nich smaczki: miniaturowe scenki rodzajowe, starannie odtworzone elementy architektury czy fragmenty torowisk z epoki.

👉 Wydarzenie to potwierdziło, że realistyczne modelarstwo kolejowe cieszy się rosnącym zainteresowaniem i ma potencjał, by stać się coroczną tradycją w Redzie.

Wraz ze współorganizatorem wystawy Polska Makieta Modułowa H0 serdecznie dziękujemy wystawcom i odwiedzającym za wspólny weekend!

« z 3 »
Skip to content