22 i 23 kwietnia w Fabryce Kultury można było podziwiać cudne dzieła sztuki z dziedziny modelarstwa – makiety kolejowe w skali 1:87. Autorami prac są znani w całej Europie modelarze z Polski i Niemiec Na 12 realistycznych makietach prezentowano historyczne składy pociągów, które poruszają się ściśle według zasad ruchu kolejowego, hiperrealistyczne budynki i konstrukcje oraz atrakcyjne, letnie pejzaże
Co można było zobaczyć:
- Leszek Lewiński, modelarz z Redy, zaprezentował (po raz pierwszy w Polsce) swoją nową makietę fragmentu wąskotorowego szlaku z Marezy do Kwidzyna osadzoną w realiach lat 60/70 XX wieku.
- Sebastian Marszał, modelarz z Olsztyna, zaprezentował makietę stacji Rusinowo Wąskotorowe. Jest to wierna kopia nieistniejącej już stacji końcowej Kwidzyńskiej Kolei Wąskotorowej z przełomu lat 60/70 XX wieku.
- Modelarze: Tomasz Florczak i Roman Szczeciński z Gorzowa Wielkopolskiego, przedstawili fragment drugorzędnej linii kolejowej z przystankiem Karnin Gorzowski z przełomu lat 70/80 XX wieku.
- Połączone makiety modelarzy ze Śląska i Zagłębia, które utworzyły fragment lokalnej, jednotorowej linii normalnotorowej ze stacją Klecza Górna (z charakterystycznym galicyjskim budynkiem dworcowym), bocznicą kolejową obsługującą żwirownię, stację handlową Żelistrzewo (z linii Reda – Hel) połączonych szlakiem kolejowym. Twórcami tych makiet są Artur Kukla, Klaudiusz Dawid, Jakub Rutka i Dominik Mikosza. W obsłudze tej dużej makiety pomogli modelarze z Grupy PMM H0 użyczając swój tabor i pełniąc funkcje maszynistów i dyżurnych ruchu.
- Paweł Koob – modelarz z Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych oraz Janusz Labuda z Pucka – członek PMM H0 połączyli swoje makiety, aby zaprezentować lokalną linię kolejową z Pomorza Gdańskiego. Odnaleźć tu było można charakterystyczne obrazy z linii kolejowej na Półwyspie Helskim.
Goście z Niemiec zaprezentowali dawną, NRD-owską kolej. Franz Rittig pokazał stację końcową lokalnej linii kolejowej z Meklemburgii, Sebastian Schmidt – stację Staßberg będącą kopią tej stacji z wąskotorowej linii kolejowej Gór Harzu, zaś Steffen Spittler – wąskotorówkę z Saksonii.
W trakcie trwania wystawy możliwy był udział w warsztatach modelarza, zaprezentowanych na dwóch stoiskach. Pierwsze poprowadził Andreas Schulte – modelarz z Niemiec. Zaznajomił uczestników z tworzeniem i malowaniem miniaturowych postaci wchodzących w skład makiet. Na drugim stanowisku Marcin Turko, modelarz z Grupy PMM H0 z Bytomia, zaprezentował techniki tworzenia podłoża, trawy i drzew.
Można śmiało powiedzieć, że odwiedziło Nas ponad 1000 zwiedzających! Wystawa z pewnością dorównała najbardziej prestiżowym, Europejskim wydarzeniom. Wielkie uznania dla wszystkich twórców, którzy nie zważając na setki kilometrów, pojawili się u Nas ze swoim dorobkiem.
Szczególne podziękowania kierujemy do współorganizatorów wystawy – Małgorzaty i Leszka Lewińskich z Polska Makieta Modułowa H0. Dziękujemy Wam za współpracę i nieopisane wsparcie merytoryczne. Z pewnością – do zobaczenia za rok!