Najstarsze kapliczki powiatu wejherowskiego. 16 WRZEŚNIA 2016 | GODZ. 18:00
16 WRZEŚNIA 2016 | FABRYKA KULTURY | REDA, UL. ŁĄKOWA 59A | GODZ. 18:00 | WSTĘP WOLNY
Wystawa fotograficzna
Najstarsze kapliczki powiatu wejherowskiego
Wystawa „Najstarsze kapliczki powiatu wejherowskiego” to część projektu dokumentalnego poświęconego lokalnej historii. Obok kapliczek, które zostały postawione w ciągu ostatnich lat istnieją również znacznie starsze obiekty. Niektóre z nich przetrwały okres PRL, inne także II wojnę światową, a historia pojedynczych wykracza nawet poza czas XX-lecia międzywojennego i Wielkiej Wojny, sięgając tym samym do okresu zaborów. Znajdują się na wsiach, przy drogach, polach – czasem z dala od jakichkolwiek zabudowań. Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie przedstawiające te zabytki.
Autor
Tomasz Modzelewski, dziennikarz, współautor monografii „9 dekad Gryfa”, redaktor publikacji „Rumska Wspomożycielka”, autor artykułów i reportaży poświęconych lokalnej historii, laureat ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego „Srebrna Szabla” organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Koncert towarzyszący: Labour Project
Zespół Labour Project koncertuje od roku 2011, wykonując mieszankę folkowej muzyki bałkańskiej, klezmerskiej, irlandzkiej i nie tylko, w aranżacji na skrzypce, gitarę akustyczną i bas oraz – w wypadku utworów śpiewanych – na trzy głosy.
Grupa opiera swój repertuar w większości o melodie tradycyjnej muzyki ludowej z terenów południowo-wschodniej Europy, niekiedy sięgając do już istniejących utworów innych artystów, ale zostawiając też sporo miejsca na improwizację i własną inwencję członków zespołu.
W roku 2014 zespół nagrał płytę instrumentalną, wzbogaconą o gościnny udział akordeonisty Pawła Radeckiego oraz saksofonisty Janusza Skorupskiego, którą słuchacze mogą nabyć w trakcie koncertów Labour Project.
Skład:
Ivan Shmihelskyy (Iwan Szmigelski) – skrzypce, wokal
Pochodzi z Ukrainy, absolwent Konserwatorium we Lwowie w klasie altówki. Spędził kilka lat w Krakowie, gdzie działał jako muzyk koncertowy i sesyjny, poznając tajniki muzyki klezmerskiej i bałkańskiej. Współpracował m.in. z Maciejem Machlem, Volodymyrem Pankivem i Magdaleną Hanausek.
Marcin Rutkowski – bas/gitara, wokal
Gitarzysta samouk, w zespole Labour Project odnalazł się jako basista. Działał w kilkunastu różnych grupach o zróżnicowanej stylistyce, najwięcej muzycznej ogłady przyniosło mu jednak członkostwo w Akademickim Chórze Uniwersytetu Gdańskiego pot batutą prof. Marcina Tomczaka, z którym występował przed nawet kilkudziesięciotysięczną publicznością (Festiwal Solidarności, koncert Ennio Morricone, Sierpień 2009).
Mikołaj Służewski – gitara, wokal
Z wykształcenia filolog, z pasji gitarzysta, obecnie studiuje realizację dźwięku. Zespołowy akustyk. Doświadczenie muzyczne zdobywał w wielu składach rockowych i akustycznych; współzałożyciel grupy muzyki irlandzkiej Bantry, z której przekształcenia powstał Labour Project.