Spotkanie podróżnicze – Gujana Francuska

25 MARCA 2022 | 18:00 | WSTĘP WOLNY | FABRYKA KULTURY | UL. ŁĄKOWA 59A, REDA

Zapraszamy na spotkanie podróżnicze – tym razem przeniesiemy się do Gujany Francuskiej!

„Gujana Francuska: dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Skrawek Francji i UE w Ameryce Poł. i mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. Tomasz Owsiany w trakcie samotnej, 5-miesięcznej podróży reporterskiej podjął pierwszą w Polsce próbę dogłębnego spojrzenia na ten fragment świata.

___________________________________________________________________________________

U ciemnoskórych Maronów uczestniczył w ceremonii przesłuchania zmarłego i poznawał wielowymiarową sztukę ludową tembé. Żyjąc z Indianami Teko i Wayana, obserwował skutki ich postępującej modernizacji. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult cargo. (…) Nad rzeką Maroni pomieszkiwał w artystycznym squat’cie wśród francuskich outsiderów. W miastach na wybrzeżu odnalazł rodzinę Kreoli wysiedlonych przymusowo przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Przeniknął też do świata garimpeiros: nielegalnych poszukiwaczy złota – najgroźniejszej siły i największej „plagi” gujańskiego interioru.

  • Jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają wprost na codzienność mieszkańców Amazonii?
  • Na ile zła sława garimpeiros jest uzasadniona?
    To, między innymi, ze swadą, precyzją i humorem, postara się wyjaśnić autor pokazu.”

Tomasz Owsiany – filolog z wykształcenia i powołania. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Jego ostatni projekt reporterski „Do wnętrza Gujany Francuskiej” otrzymał wyróżnienie na Kolosach (za rok) 2018. Najnowsza książka autora, „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej” ukazała się w listopadzie 2020 roku.

Więcej możesz zobaczyć na stronie naszego gościa: https://www.facebook.com/towsianyautor/

Informacje dla uczestników wydarzenia:

  • Parking dla uczestników wydarzenia znajduje się również na terenie MOSIR (ul. Łąkowa 59)
  • Obowiązują maseczki
Skip to content