Spektakl „Epitafium dla władzy”

Ostatni spektakl z cyklu Teatr Zajechał insp. Cesarzem Ryszarda Kapuścińskiego

Teatr Zajechał jest projektem z wieloletnią tradycją, w którym sztuka teatralna opuszcza mury instytucji, żeby wyjść na spotkanie widza w miejscach mu najbliższych – bibliotekach, świetlicach, domach kultury, parafiach.
Tej jesieni Teatr Zajechał po raz pierwszy zagości w progach Małego Trójmiasta Kaszubskiego!

Teatr Gdynia Główna i Miejski Dom Kultury w Redzie zapraszają na ostatni z tegorocznego cyklu spektakl „Epitafium dla władzy”, który odbędzie się 3 grudnia o godzinie 18:00 w Redzie w Sali Bankietowej przy ulicy 12 Marca 2.

Epitafium dla władzy

insp. Cesarzem Ryszarda Kapuścińskiego // scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak / obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski / śpiew: Marta Andrzejczyk / Teatr Gdynia Główna

Ryszard Kapuściński – współczesna ikona literatury faktu, mistrz reportażu, który nadał mu wymiar literacki. Jedno z jego najbardziej znanych dzieł – Cesarz, stało się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy stanowi ogromne, wielopoziomowe wyzwanie – adaptacyjne, reżyserskie, aktorskie.

Epitafium dla władzy
inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski
Teatr Gdynia Główna
Czas trwania: 70 min
 
Kim jesteście? Tymi czy tamtymi?
Żadnych adresów, ani nazwisk, ani nawet nie opisywać twarzy,
ani, że wysoki, że niski, że chudy,
czoło jakie,
że ręce mu, że spojrzenie, a nogi to, kolana,
już nie ma przed kim na kolanach…


 
Ryszard Kapuściński –  współczesna ikona literatury faktu, mistrz reportażu,  który nadał mu wymiar literacki. Jedno z jego najbardziej znanych dzieł – Cesarz, stało się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Spektakl Epitafium dla władzy stanowi ogromne, wielopoziomowe wyzwanie – adaptacyjne, reżyserskie, aktorskie. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy niezwykle rzadko przenoszona na scenę zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.


Fragmenty recenzji:
„Cesarskich dworzan ciekawie grają: Piotr Srebrowski, Wojciech Jaworski i Łukasz Dobrowolski. A nie jest to łatwe zadanie aktorskie. Widownia z trzech stron otacza scenę. Nie ma bezpiecznej rampy, oddzielającej aktora od widza, grają oni blisko, na wyciągnięcie ręki.”
Grażyna Antoniewicz, „Dwór etiopskiego cesarza w podziemiach gdyńskiego dworca”, Dziennik Bałtycki
“[…] publiczność musi, w ciszy własnego sumienia oczywiście, odpowiadać na pytania zadawane jej bezpośrednio. A nie są to łatwe pytania, ponieważ współczesny widz również jest uwikłany w najrozmaitsze układy i mechanizmy władzy. “
“Po premierze w Teatrze Gdynia Główna”, Głos Gdyni
„Z pewnością Ewa Ignaczak wykonała kawał świetnej roboty, co ja piszę: sztuki! Pozostała wierna dziełu, wyostrzyła satyryczne momenty, dzięki czemu mimo ciężkości tematu, ostatecznie, jako absurd, był przyjmowany śmiechem. Aktorzy bardzo dobrze budowali napięcie, przez co mogło być ono prawidłowo rozładowane, zaś refleksja na sam koniec przypominała o tym, by nie zapominać, co się aktualnie dzieje na świecie.”
Monika Prus, MiastoKultury.pl

Skip to content