Folklorystyczny Zespół Redzanie istnieje od kwietnia 2000 roku.
Aktualnie kierownikiem zespołu jest Marek Czarnowski
Siedzibą zespołu jest Fabryka kultury w Redzie.
- KIEDY: próby odbywają się w poniedziałki / 16:00 – 18:00
- DLA KOGO: osoby dorosłe
- OPŁATA: zajęcia darmowe
O zespole:
POCZĄTKI
Zespół Folklorystyczny „Redzanie” powstał w 2000 roku. Pierwszy jego publiczny występ odbył się 26 maja tego roku przed polską i zagraniczną publicznością z okazji pobytu na Kaszubach delegacji belgijskich dziennikarzy, zajmujących się kulturą ludową i regionalną. Paweł Hincke i Andrzej Kass, należący do grona jego inicjatorów, wspominają, że to potrzeba prezentacji kultury kaszubskiej i znaczne nią zainteresowanie były główną przyczyną jego utworzenia.
W 2002 r. kierownikiem artystycznym „Redzan” został, znany na całych Kaszubach twórca, konferansjer i instruktor, Edmund Lewańczyk z Żukowa, mający znaczne doświadczenie w organizacji i prowadzeniu ludowych zespołów folklorystycznych.
DZIAŁALNOŚĆ
Na co dzień „Redzanie” występują z powodzeniem na licznych przeglądach, konkursach, uroczystościach organizowanych na terenie Kaszub, szczególnie ich północnej części. Mają one charakter jednorazowy lub cykliczny o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym. Jedynie przykładowo można tutaj wymienić niektóre z nich: odbywający się corocznie w różnych miejscowościach na Kaszubach Zjazd Kaszubów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Dzień Europejski na zamku w Krokowej, Przegląd Zespołów Regionalnych w Wierzchucinie, Jarmark Wdzydzki w Wdzydzach Kiszewskich, Jarmark Kaszubski w Kartuzach, Kaszubskie Łodzie pod Żaglami w Chałupach,
W sumie przez dziesięć lat istnienia „Redzanie” dali około czterysta koncertów.
w 2018 r., merytoryczną pieczę nad Zespołem objął jego nowy kierownik artystyczny, Marek Czarnowski, znany na Kaszubach animator kultury młodszego pokolenia. Wcześniej z powodzeniem współpracował z innym kaszubskim zespołem folklorystycznym „Krëbane” z Brus, zdobywając z nim szereg nagród i wyróżnień. Należał też do organizatorów jednej z sztandarowych imprez kulturalnych odbywających się na terenie Kaszub, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.
Pod jego kierunkiem „Redzanie” nadal się rozwijają, zmieniają dotychczasowy charakter. Z zespołu śpiewaczego stają się zespołem pieśni i tańca. Najbardziej niezmienne jest jego zakorzenienie w regionie, jego program artystyczny to w większości piosenki i tańce kaszubskie.
Z archiwum…
III Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek – 23 stycznia 2022
"To, że pracujący przy naszej Fabryce Kultury, Folklorystyczny Zespół Redzanie lubi śpiewać, i że to gównie ludowe kaszubskie pieśni, wie chyba każdy. Pewnie każdy w Redzie wie też, że w końcówce roku „Redzanie” szykują repertuar kolęd. Z całej listy wielu wydarzeń świątecznych z powodu epidemii większość została odwołana.
Na szczęście Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła wraz z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przeprowadzili zgodnie z wcześniejszymi planami III Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek. Właśnie do Lęborka w sobotę, 22 stycznia 2022 wybrał się zespół „Redzanie”. Przegląd obejmował całe Pomorze – zgłoszono nań 15 zespołów z całego regionu, chociaż ostatecznie, z powodu panującej pandemii 4 z nich musiały odwołać swój udział.
„Redzanie”, mimo zdziesiątkowanego składu, zaprezentowali się wyśmienicie! Przedstawili żywiołowy program wesołych i skocznych ludowych pastorałek kaszubskich. Do całości występu nie zabrakło atrybutów kolędniczych: gwiazdy, drewnianych kukieł bociana, kozy oraz dzwonków i zimowych chust, czapek i okryć. Występ grupy z Fabryki Kultury w Redzie wzbudził gorący aplauz i bardzo pozytywne oceny jury, które nagrodziło zespół pamiątkową statuetką, dyplomem oraz licznymi gadżetami patronów imprezy. W kuluarach wszyscy chwalili występ „Redzan”, którzy po poczęstunku i podsumowaniu przeglądu wrócili do domu w wyśmienitych nastrojach.
Tą drogą pragniemy podziękować dyrektorowi Fabryki Kultury w Redzie – panu Tomaszowi Wiśniewskiemu za umożliwienie udziału nam w tym wydarzeniu oraz sfinansowanie kosztów transportu Redzan do Lęborka.”
To my gratulujemy zespołowi Redzanie występu, zdobycia statuetki i dyplomu. Z dumą będziemy chwalić się wszem i wobec, że taka grupa działa pod skrzydłem Redzkiego domu kultury. Życzymy dalszych sukcesów i nie zaprzestawania działalności – szerzcie dalej zamiłowanie do muzyki i kultury kaszubskiej.
Obecni członkowie i zarząd Zespołu Folklorystycznego „Redzanie”
Marek Czarnowski – kierownik Zespołu
- Danuta Bieńkowska – prezes zarządu
- Aleksandra Bissa
- Hanna Bomba
- Zofia Doering
- Jadwiga Dopke
- Jadwiga Dzibich
- Edyta Fedde
- Helena Hildebrandt
- Bożena Hinc – sekretarz zarządu
- Józef Hinc
- Barbara Kajzer
- Andrzej Kass
- Hubert Konkel
- Maria Konkel – skarbnik zarządu
- Konkel Zygmunt
- Danuta Kowalik
- Dominika Koska
- Stanisław Kwidziński
- Regina Labbuda
- Józef Piszczyk
- Marcin Plotzke
- Kazimierz Radkke
- Gertruda Różankiewicz
- Jerzy Ruth – członek zarządu
- Teresa Stankiewicz
- Zofia Wysocka