Z przykrością informujemy, że spektakl Przesiadka, który
był planowany na 22 listopada, jest odwołany z powodu choroby aktorów.
Psychodrama społeczna.
Noc. Na dworcu PKP spotykają się różni ludzie. Niezależnie od wieku, pozycji społecznej, płci, światopoglądu tkwią w miejscu, skąd nie ma ucieczki. Łączy ich jedno: lęk. Nie spodziewali się przesiadki, utknięcia w miejscu ciemnym i nieprzyjemnym. Poczekalnia okazuje się czyśćcem, zakładem psychiatrycznym, a jednocześnie ringiem i estradą. Miejscem, gdzie uwalniają się lęki, poczucie winy i zwątpienia. Napięta atmosfera wyzwala w dworcowej poczekalni utarczki słowne wg rodzinnego schematu.
A jednak to spotkanie staje się dla wszystkich możliwością oswojenia swoich demonów, szansą na ich wewnętrzną przemianę. Czy z niej skorzystają? Co ich wyzwoli, co uruchomi? Natrętna, koczująca na dworcu menelka? Synocórka, która przed laty złożyła dymisję z życia i jej obrazoburczy performens? Czy wreszcie pojawienie się prof. Antoniego Kępińskiego- najbardziej znanego i cenionego polskiego psychiatry, który stawiając fundamentalne pytania, buduje więź w dworcowej poczekalni i przeprowadza zbiorową terapię. Który model zachowań, świadomie lub nie, wybiorą mimowolni uczestnicy „zajęć” z profesorem? „Przesiadka” jest nie tylko testem tolerancji wobec różnorodności, ale i obrazem kondycji psychicznej polskiego społeczeństwa.
Spektakl powstał w ramach programu Dramatopisanie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej o twórcach:
Krzysztofa Gomółka – Pawlicka – aktorka, pedagożka, instruktorka teatralna, koordynatorka wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie oraz UWM na kierunku filozofia oraz pedagogika opiekuńcza z socjoterapią. Współpracowała z Gdańskim Archipelagiem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie realizując projekty teatralne integrujące osoby głuche i słyszące oraz z Teatrem Komedii Valldal. Współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych oraz Teatrem Gdynia Główna.
Aleksandra Lis – aktorka teatralna, telewizyjna i głosowa, wokalistka, instrumentalistka, lektorka i dialogistka. Ukończyła Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu. Związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, a obecnie współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Teatrem Muzycznym. Zagrała kilkadziesiąt ról teatralnych, ale najważniejszą z nich jest Wiera Gran z „Jutro będzie za późno” Wiesławy Sujkowskiej w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej (2016, Teatr Muzyczny w Toruniu). Obecnie mieszka w Trójmieście, gdzie aktorsko i wokalnie realizuje się w Konsulacie Kultury, Teatrze Boto i Pomorskim Teatrze Nobilis, którym również zarządza.
Agnieszka Skawińska – aktorka scen muzycznych i dramatycznych. Zadebiutowała na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Przez wiele lat współpracowała z różnymi teatrami w Polsce, m.in. Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Gdynia Główna, Teatrem Otwartym w Gdańsku, Teatrem Rozmaitości w Gdańsku. Animatorka życia kulturalnego, jest pomysłodawczynią takich projektów edukacyjno-artystycznych jak: „Rumski Wokal”, „Wierszogadanie” czy „Lekcje z kulturą”. Wyreżyserowała spektakl pt. „Noc Helvera”, który zdobył nagrodę publiczności na X Ogólnopolskim Festiwalu Bamberka w Gorzowie Wielkopolskim. Współzałożycielka Pomorskiego Teatru Nobilis, wice-dyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Rumi.
Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”. Po 10- letniej przerwie powrócił na scenę dramatyczną spektaklem „Tchórz. Odważna tragikomedia” w reżyserii Jacka Bały w Teatrze Gdynia Główna. Zagrał również w „Próbach Józefa K.” wg „Procesu” F. Kafki w reż. Ewy Ignaczak.
Jacek Panek – aktor, pedagog, pedagog teatru, trener TUS i animator społeczny. Ukończył Południowobałtycką Akademię Teatru Niezależnego BAIT oraz Akademię Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Absolwent Pedagogiki oraz Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył kurs Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach I stopnia w Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (CTSR), Trener Treningu Umiejętności Społecznych (TUS) I i II stopnia, Członek- założyciel Stowarzyszenia Artystyczno – Społecznego „Feeria”. W Teatrze Gdynia Główna pracuje jako aktor oraz wykonawca i współtwórca projektów edukacyjnych. Laureat nagrody Prezydenta Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w 2021 roku za „Umiejętność łączenia talentu aktorskiego i improwizatorskiego z wrażliwością społeczną, empatią oraz doświadczeniem terapeutycznym przy realizacji roli dżokera w Teatrze Gdynia Głowna.” Przez ostatnie lata pracował w Gdańskiej Szkole Artystycznej, Zakładzie Kulturalnym, Gdańskim Domu Integracyjno- Rodzinnym, Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni, Liceum Collegium Gedanense, Fundacji Fascynacje oraz w Młodzieżowym Domu Kultury w Sopocie.
Rafał Matusz – reżyser, dramaturg, marketing manager. Student Krystiana Lupy i Jerzego Jarockiego. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST Kraków. Asystent Jerzego Jarockiego- “Pułapka” T. Różewicza i „Platonow” Michaiła Czechowa, obie realizacje przygotowane w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Asystent Mikołaja Grabowskiego przy realizacjach teatru telewizji w Krakowie. Absolwent podyplomowych studiów w zakresie zarządzania kulturą w Szkoła Główna Handlowa (SGH) w Warszawie. Prezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych “Europeum”. Przygotował kilkadziesiąt spektakli w wielu teatrach w Polsce, napisał 4 sztuki teatralne, z czego 2 zostały zrealizowane w zawodowych teatrach. Jego debiut operowy (2022 r.) „Król Roger” Karola Szymanowskiego w Operze na Zamku był jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń operowych w Europie. Wzięło w nim udział ponad 150 wykonawców również z Niemiec, a główne partie śpiewali najważniejsi i uznani w Polsce śpiewacy operowi jak Pavlo Tołstoj. Ewa Tracz i Łukasz Goliński za role w tym spektaklu otrzymali Teatralne Nagrody Muzyczne im Jana Kiepury. Spektakl trzeci sezon będzie prezentowany na deskach teatru. Rafał Matusz napisał także powieść „Konitzville”, która ma zostać wydana do końca roku przez Wydawnictwo Lira z Warszawy.
PRZESIADKA
scenariusz: Jarosław Jakubowski
reżyseria: Rafał Matusz
muzyka: Ignacy Wiśniewski
Obsada:
Dimissa: Agnieszka Skawińska
Daria: Aleksandra Lis
Irena: Krzysztofa Gomółka Pawlicka
Ksiądz: Jacek Panek
Profesor Kępiński: Jakub Kornacki
Muzyka:
Ignacy Wiśniewski
Swiatło:
Marzena Chojnowska
Scenografia, kostiumy:
Olga Krasoń
PREMIERA spektaklu odbyła się: 27 września godz. 19:00, 28 września godz. 19:00