STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM
Fabryka Kultury w Redzie organizuje różnego rodzaju zajęcia i wydarzenia kulturalne i edukacyjne dedykowane dzieciom i młodzieży, zapewnia również młodzieży ze szkół ponadpodstawowych odbywanie praktyk uczniowskich i organizuje aktywności z udziałem młodzieży.
W związku z wejściem w życie przepisów prawnych, wzmacniających ochronę małoletnich przed krzywdzeniem, sporządziliśmy dokument pod nazwą „Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem”, czyli Was dzieci/młodzieży, po to, aby zapewnić Wam bezpieczeństwo, ochronę Waszej godności i poszanowanie Waszych praw.
Standardy te określają prawa i obowiązki zarówno Wasze jak i osób dorosłych sprawujących opiekę nad Wami.
Każdy pracownik naszej instytucji w stosunku do Was, ale również Wy w stosunku do pracownika, powinniście odnosić się z szacunkiem, godnością i poszanowaniem.
Nikt nie może Was bić, szturchać, popychać, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć, obrażać ani dotykać w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny. Niedopuszczalne jest też używanie wulgaryzmów. Osobom dorosłym nie wolno używać wobec Was wulgarnych słów, gestów i żartów, czynić obraźliwych uwag, kierować wypowiedzi dotyczących aktywności lub atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywać władzę lub przewagę fizyczną nad Wami. Zakazane jest zastraszanie, przymuszanie i groźby. Osoba dorosła nie może Wam proponować alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w Waszym towarzystwie. Nikt nie może również na Was krzyczeć, chyba, że w ten sposób chce ostrzec Was przed niebezpieczeństwem.
Dorosły powinien unikać kontaktu fizycznego wobec Was, chyba, że potrzebujecie pomocy bądź gdy zagrożone jest Wasze bezpieczeństwo.
Osoby sprawujące nad Wami opiekę będą zwracać szczególną uwagę na właściwe i poprawne relacje jakie zachodzą pomiędzy Wami w czasie trwania wydarzeń czy zawodów sportowych i jeżeli zauważą u Was jakiekolwiek symptomy krzywdzenia przez Was innych uczestników wydarzenia, niewłaściwe i niedozwolone zachowanie, takie jak np. znęcanie się fizyczne, psychiczne, znieważanie, upokarzanie, lekceważenie, obrażanie czy zawstydzanie lub używanie wulgaryzmów, krzyczenie, stosowanie gróźb i zastraszanie lub inne niedozwolone zachowania wyżej niewymienione, będą miały obowiązek Was upomnieć, a w przypadku braku osiągnięcia zamierzonego skutku podjąć dalszą interwencję, zgłaszając sytuację Waszym rodzicom lub opiekunom.
Dorośli uznając Wasze prawo do prywatności i ochrony dóbr osobistych korzystając z urządzeń elektronicznych nie mogą nagrywać Waszych rozmów, nie wolno im także utrwalać i upubliczniać Waszego wizerunku. Takie same zasady dotyczą Was wobec naszych Pracowników.
W przypadku doświadczania jakiejkolwiek z wymienionej form krzywdzenia, czy to ze strony dorosłego czy innego dziecka, a także gdy będziesz świadkiem krzywdzenia innych, zgłoś to innemu dorosłemu: rodzicowi, nauczycielowi, pedagogowi lub psychologowi szkolnemu, dyrektorowi szkoły lub placówki, opiekunowi lub naszemu pracownikowi. W przypadku powzięcia informacji o doświadczaniu przez Was krzywdy, zostanie uruchomiona odpowiednia procedura wobec osób dopuszczających się niedozwolonych czynów.