22 WRZEŚNIA 2017 | 10:00 FILMY | 18:00 KONCERT | FABRYKA KULTURY | REDA | BILETY
22 WRZEŚNIA 2017 | 10:00 FILMY | 18:00 KONCERT | FABRYKA KULTURY | REDA | BILETY
Swoisty Festiwal filmu PATRZ WIĘCEJ zaprasza do oderwania się od przyzwyczajeń, do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy – film dokumentalny. Festiwal filmu PATRZ WIĘCEJ uświetni wieczorny koncert muzyczny Tymona Tymańskiego.
Festiwal filmu PATRZ WIĘCEJ zakłada projekcję 6-ciu filmów wybranych spośród tych, które będą prezentowane z okazji 15- lecia Szkoły Wajda School & Studio. Te starannie wyselekcjonowane filmy opatrzone zostaną wypowiedziami doświadczonego filmoznawcy – wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej, który zarysuje charakter danej projekcji, tym samym wciągając w dyskusję i oferują to co w kinie najważniejsze – emocje.
Program:
10:00 POKAZ FILMÓW „PATRZ WIĘCEJ” | WSTĘP WOLNY (Bilety do odebrania w recepcji Fabryki Kultury). Projekcje filmowe z okazji 15-lecia Wajda School & Studio:
- Koniec świata, reż. Monika Pawluczuk
- Kiedy będę ptakiem, reż. Monika Pawluczuk
- Paparazzi, reż. Piotr Bernaś
- Ślimaki, reż. Grzegorz Szczepaniak
- Trampkarze, reż. Marcin Filipowicz
- Niewiadoma Henryka Fasta, reż. Agnieszka Elbanowska
18:00 KONCERT TYMONA TYMAŃSKIEGO | BILETY 25 PLN
Solowy, koncertowy projekt Tymona Tymańskiego prezentujący szereg jego artystycznych dokonań. W 1998 roku została wydana pierwsza płyta P.O.L.O.V.I.R.U.S., grupy KURY. W 2002 roku Tymański powołał do życia zespół Tymon&The Transistors. Wielkim sukcesem grupy okazała się ścieżka dźwiękowa nagrana do filmu Wesele Wojtka Smarzowskiego. Utwory wyświetlone w milionach odsłon na YouTube zyskały miano kultowych. W 2014 roku na płycie Rock’n’Roll Tymański prezentuje własne wersje kompozycji The Beatles, Elvisa Presleya czy Davida Bowie. Wśród gości pojawili się Wojciech Waglewski, Katarzyna Nosowska i Natalia Przybysz. Przez pięć lat Tymański związany był z Rock Radio, gdzie wraz z Piotrem Kędzierskim prowadził poranną audycję. Znany z artystycznych improwizacji Tymański wystąpił w roli jurora show Polsatu, jedenastej edycji Must Be The Music. W utworach Tymona można doszukać się dalekich wpływów liryki Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Franka Zappy.
„PATRZ WIĘCEJ” Opisy filmów:
Koniec świata reż. Monika Pawluczuk
Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością chcą z kimś porozmawiać. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań. W 2016 roku dokument znalazł się na liście filmów ubiegających się o nominacje do Oscara 2017.
Film „Koniec Świata” zdobył łącznie 13 nagród na Festiwalach Filmowych.
Czas trwania filmu 38 min.
Kiedy będę ptakiem reż. Monika Pawluczuk
Film opowiada historię Madżi, kobiety z birmańskiego plemienia Kajan, która w podeszłym wieku zakłada na szyję metalowe obręcze, tylko po to, żeby zarobić na utrzymanie jako atrakcja turystyczna w Tajlandii, dokąd uciekła wraz z mężem i synami.
W Birmie, gnębionej przez oddziały junty rządzącej krajem, została ich córka. W obawie o jej bezpieczeństwo, rodzice postanawiają sprowadzić ją do Tajlandii. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i strukturę filmu.
Film „Kiedy będę ptakiem zdobył łącznie 9 nagród na Festiwalach Filmowych.
Czas trwania filmu 28 min.
Paparazzi reż. Piotr Bernaś
Film Piotra Bernasia opisuje kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. „Paparazzi” to pierwszy polski film o tej tematyce. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazzi – od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie, jak wobec świata, na który poluje. „Paparazzi” to film o świecie pogubionych wartości i nagiętych zasad – pokazuje jednak, że zawsze mamy szansę, aby zdecydować, jakim człowiekiem będziemy jutro.
Film „Paparazzi” zdobył łącznie 10 nagród na Festiwalach Filmowych.
Czas trwania filmu 33 min.
Ślimaki reż. Grzegorz Szczepaniak
Andrzej wraz z kolegą postanawia założyć park hodowlany dla ślimaków. Mimo braku doświadczenia wierzy w sukces przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi mu Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, polski guru tej dziedziny zwany „Ślimaczanym Królem”, który udziela cennych porad. Trwają przygotowania do rozpoczęcia hodowli. W przerwach w pracy mężczyźni prowadzą rozmowy o życiu i śmierci, miłości i przyjaźni, które stają się kwintesencją filmu, ślimak zaś urasta do roli symbolu odradzania się i życia wiecznego.
Film „Ślimaki” zdobył łącznie 12 nagród na Festiwalach Filmowych.
Czas trwania filmu 29 min.
Trampkarze reż. Marcin Filipowicz
Film dokumentalny pokazujący początkowy, a zarazem najtrudniejszy etap w życiu młodych bohaterów, prowadzący do spełniania ich życiowego marzenia. Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia, 14-letni Mateusz oraz 13-letni Łukasz, mieszkający w niewielkiej górskiej wiosce na południu Polski. Ich marzeniem jest zostać profesjonalnymi piłkarzami grającymi przynajmniej w Polskiej Ekstraklasie.
Film „Trampkarze” zdobył łącznie 5 nagród na Festiwalach Filmowych.
Czas trwania filmu 24 min.
Niewiadoma Henryka Fasta reż. Agnieszka Elbanowska
„Potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy” – Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami OscaraWilde’a. W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością.
Film „Niewiadoma Henryka Fasta zdobył łącznie 5 nagród na Festiwalach Filmowych.
Czas trwania filmu 40 min.